Odkrywaj magię języka, gdzie nauka angielskiego staje się przygodą dla młodych umysłów!

Skontaktuj się z nami

Telefon

795 922 992

15 sierpnia 2024 roku wchodzi w życie obowiązek prawny dla wszystkich instytucji świadczących usługi dla dzieci – niezależnie od tego, czy są to zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, religijne czy językowe, osoby kierujące takimi miejscami muszą przygotować placówki do wdrożenia przepisów.

No dobrze, tylko co tak właściwie oznacza dla Ciebie i Twojego dziecka?

Przede wszystkim możesz mieć pewność, że:

  • osoby zatrudnione w danym miejscu mające bezpośredni kontakt z dziećmi są niekarane i nie widnieją w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (wiedział_ś o takim rejestrze?)
  • uściślone zostały zasady relacji dorosły-dziecko oraz dziecko-dziecko, czyli dbanie o wzajemny szacunek i poszanowanie nietykalności cielesnej oraz poszanowanie udostępniania wizerunku
  • nauczyciele wiedzą jak zareagować w sytuacji obawy o bezpieczeństwo dziecka niezależnie od źródła i rodzaju przemocy

Standardy spisane w formie dokumentu powinny być dostępne dla rodzica i dla dziecka w budynku, gdzie świadczone są usługi dla wszystkich poniżej 18 r.ż.

Ktoś może pomyśleć – przecież wiem, jak zapewnić mojemu dziecko bezpieczeństwo, czy te przepisy sprawią, że nauczyciele będą kontrolować mnie, moją córkę, syna? Jasne, że nie! My, nauczyciele, zwykle jesteśmy z natury bardziej uważni na dobro drugiego człowieka (przynajmniej powinniśmy!) Natomiast ile historii usłyszeliśmy od naszych uczniów w zaufaniu, to tylko my wiemy! Piszę te słowa, ponieważ, chcę, żeby to wybrzmiało z całą siłą – dziecko czasami czuje się zagrożone przez rówieśnika czy kogoś z otoczenia i nie zawsze ma odwagę powiedzieć o tym rodzicowi. Nie raz i nie dwa zdarzało mi się radzić uczniowi szczerą rozmowę z rodzicem lub chociaż wychowawcą szkolnym czy pedagogiem z celu rozwiązania jakiegoś problemu. W sytuacjach skrajnych sama rozmawiałam z rodzicem w akcie najwyższej troski o ucznia. Ale zawsze reagowałam, ponieważ ktoś czuł, że może ode mnie uzyskać pomoc. Jak mogłabym nie zareagować?

Ideą przyświecającą wprowadzeniu tych standardów jest stworzenie miejsca bezpiecznego i przyjaznego dziecku, przestrzeni, gdzie będzie czuło się bezpieczne i będzie miało świadomość, że wszyscy pracownicy danego miejsca to osoby życzliwe dzieciom i dbające o ich dobrostan. Choć tak naprawdę powinny to być wartości bezdyskusyjne dla każdej placówki mającej kontakt z dzieckiem. Podsumowując, w I LIKE IT zmieni się tylko to, że w naszej szkole pojawią się wymagane dokumenty 😉

Czy dla Ciebie jako rodzica wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich ma sens? Czy czujesz się bezpieczniej mając świadomość, że przepisy o ochronie dzieci zostały uporządkowane?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *