Odkrywaj magię języka, gdzie nauka angielskiego staje się przygodą dla młodych umysłów!

Skontaktuj się z nami

Telefon

795 922 992

To często jedno z pierwszych pytań, jakie nasuwa się rodzicowi, kiedy myśli o zapisaniu swojego dziecka na zajęcia językowe. Które będą bardziej efektywne? Na jakich dziecko będzie się lepiej czuło? Po wybraniu której opcji poprawią się oceny szkolne? To wszystko bardzo indywidualna kwestia, z którą w tym artykule się zmierzymy.

Zajęcia indywidualne – zalety

Decydując się na ten rodzaj lekcji na pewno możemy liczyć na dopasowanie się w 100 % do potrzeb ucznia. Ma braki do narobienia w szkole, trudności z samodzielnym przygotowaniem się do lekcji? Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie. Lektor po rozmowie z uczniem i rodzicem opracuje indywidualny plan nauki – przeznaczy odpowiednią ilość czasu na kłopotliwe zagadnienia gramatyczne, wesprze dziecko w utrwalaniu i poszerzaniu zasobu słownictwa. Warunkiem są regularne spotkania i praca własna ucznia – choćby lektor dawał z siebie 200 % i stawał na głowie, bez chęci do nauki i motywacji u ucznia niewiele zdziała!

Zajęcia indywidualne – wady

Na pewno istotnym aspektem będzie tutaj cena – koszt zajęć jest znacznie wyższy niż w przypadku zajęć grupowych. Kolejnym czynnikiem, na który rodzice nie zawsze zwracają uwagę, a ma on znaczenie, jest odizolowanie dziecka na czas zajęć od grupy rówieśniczej. Zdarzają się przypadki, gdzie uczeń ćwiczył przeróżne struktury gramatyczne, rozwijał słownictwo, ale tylko w obecności swojego nauczyciela był w stanie się wypowiedzieć na dany temat. Praca z innymi dziećmi może z czasem zacząć wprawiać w zakłopotanie i dyskomfort. Przecież zależy nam na możliwości wykorzystania wiedzy w różnych warunkach, zgadza się?

Zajęcia grupowe – korzyści

Tu warto zacząć od punktu, który w przypadku zajęć indywidulanych jest na minus – grupa rówieśnicza! Prowadząc lekcje grupowe lektor ma nieskończenie wiele możliwości na organizowanie pracy ucznia – grupowo, w zespołach, parach oraz indywidualnie. Można uczniów mieszać, żeby mieli okazję za każdym razem pracować z kimś innym – to niesamowicie otwiera dzieci i ośmiela, z biegiem czasu pozbywają się oporów przed mówieniem. Jest możliwość budowania współpracy i zdrowej rywalizacji. Uczniowie słyszą nie tylko nauczyciela, który nie popełnia błędów językowych, ale również inne dzieci, które mają prawo się mylić, wszyscy mierzą się z tym samym materiałem. W grupie jest stała motywacja do pracy – uczeń widzi nie tylko swoje sukcesy i potknięcia, ale też postępy pozostałych uczestników zajęć!

Program zajęć

Kolejną wartością jest program zajęć – zwykle zajęcia grupowe idą swoim tokiem i materiał może zazębiać się z programem szkolnym, ale z pewnością nie pokrywa się z nim w pełni. Dzięki temu dzieci mogą pogłębiać i utrwalać swoją wiedzę! Może mieć to także przełożenie na oceny szkolne, choć nie musi. Warto jednak zastanowić się, o jaki efekt końcowy nam chodzi przy zapisie dziecka – czy się uczyć „pod sprawdzian”, czy też ma umieć wykorzystać swoją wiedzę w praktyce? Na to pytanie trzeba sobie samemu odpowiedzieć.

Zajęcia grupowe – minusy

Sama nazwa wskazuje – w grupie będą też inni uczniowie, nie tylko nasze dziecko. Wśród młodszych dzieci może to oznaczać trudną naukę czekania na swoją kolej przy ćwiczeniu lub zabawie, u starszych uczniów dopasowanie się z tempem pracy do reszty i uświadomienie, że lektor musi podzielić czas między kilka osób, tak, żeby każdy miał możliwość aktywnego uczestnictwa. Jeżeli się tego obawiamy, zawsze warto przy zapisie dziecka na zajęcia grupowe dowiedzieć się, ilu uczniów jest w grupie – jeżeli jest to 12 czy nawet 15 osób, to nie kuśmy się na atrakcyjnie niską cenę kursu – Twoje dziecko nie skorzysta zbyt wiele na takiej lekcji!

Podsumowanie

Wiesz już, jaki rodzaj zajęć będzie najbardziej korzystny dla Twojego dziecka?

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *